Přípravy na cestu

Pomalu se nám blíží náš odjezd do daleké Indonésie, a tak nás napadlo, že bychom se mohli podělit o pár zkušeností a rad, co je dobré zařídit si před odjezdem, prostě takové přípravy na cestu:
OČKOVÁNÍ

  • záměrně to řadím na první místo. Nikdy jsem nebyla člověk, co by musel být proočkovaný na úplně všechno od rakoviny děložního čípku po chřipku, ale pokud člověk cestuje dál než na Slovensko nebo do Maďarska, rozhodně se vyplatí zajít si do očkovacího centra.
  • Dobře se mi osvědčilo očkovací centrum Avenier (link tady), které má pobočky ve většině větších měst ČR. Když se objednáte na jakékoli očkování, dostanete i konzultaci zdarma, což je fajn věc a nám to při přípravě na Indonésii hodně pomohlo. V ordinaci se dají zakoupit i repelenty s vysokým obsahem DEET (do tropických a malarických oblastí od 35% DEET výš, ideálně 50%), moskytiéry, tablety na čištění vody a různé filtry. Není to úplně nejlevnější cena na trhu a třeba ceny repelentů jsou fajn (130-200 Kč) a ušetří vám to hromadu času.
  • Já už se nechala před lety naočkovat kvůli pracovnímu létu v Řecku na hepatitídu A (2 dávky, 1350,-) a teď před Indonésií na břišní tyfus (1 dávka, 800,-), což by měla být povinná výbava každého cestovatele. Pokud jste v Klubu pevného zdraví VZP (členství zdarma), můžete si vzít paragon a na VZP si vyzvednout 500,- příspěvek, který máte od Klubu na rok.
  • Teď v očkovacím centru probíhá akce, kdy vám do 30.9.2015 zdarma vystaví mezinárodní očkovací průkaz 🙂

VÍZA A PAS

  • před cestou si nutně zkontroluje aktuální potřebu víz v Indonésii. K 5.9.2015 v Indonésii nejsou víza potřeba a neplatí se tedy ani poplatek za vyřízení dokumentů.  Tato situace se ale může kdykoli změnit
  • a taková klasika – zkontrolujte si, že máte platný pas. Celkem dobré je, udělat si kopii pasu i občanky a tu nosit někde mimo originály dokladů. Kdyby vám někdo ukradl tašku s pasem, budete mít ještě alespoň kopii v kufru.

NÁBOŽENSTVÍ A KULTURA

  • Hlavním náboženstvím Indonésie je islám, který zde vytlačil hinduismus (proto zde najdete tolik krásných chrámů). Jediný ostrov, kde islám není, je ještě stále hinduistické Bali.
  • Nemusíte se zahalovat od hlavy k patě, ale asi není úplně dobré přijít na policejní stanici v kraťáskách a tričku nad pupík. Četla jsem jeden celkem vtipnej článek o nějaké takové turistce, která si poté pobyla 3 dny ve vězení za pobuřování na veřejnosti. Podle průvodce Rough Guide je slušnost si zakrývat ramena (trička s 3/4 rukávem ) a mít sukně nebo kraťasy/kalhoty, alespoň po kolena.

MAPY A PRŮVODCE

  • Za nás můžu jenom doporučit super průvodce Rough guide – Indonesia On budget. Je v angličtině, ale plný tipů a rad, jak cestovat za rozumné peníze, kde se dobře najíst, kudy se dostat na nejlepší vyhlídky atd. Najdete tam ve zkratce i historii, kulturu a slovníček (a ten se už mnohokrát hodil!)
  • na Indonésii (ale vůbec do jakékoli země) je dobré buďto vytisknout mapy, anebo si na chytrý telefon nainstalovat aplikaci Sygic, do které je potřeba stáhnout si mapy dané země. Ty potom fungují i offline přes GPS a jsou neskutečně podrobné i s 3D pohledem na památky v okolí. Můžete si najít restaurace, obchody, čerpací stanice i nejznámější památky v okolí  Stahování je trochu na dlouho, připravte se na 20 minut. To se vám ale bohatě vrátí zpátky, až budete ztracení někde v džungli a konečně chytíte GPS signál 🙂

 
To je pro dnešek vše a brzy snad článek ještě rozšíříme! 🙂
 

Sdílet příspěvek

svatebni kpz titulni fotografie

NOVINKA!

Svatební KPZ
Přihlašte se k odběru novinek

Získejte výhodnou startovací sadu KPZ

Také získáte přístup k tajným nabídkám a objevíte další kouskysveta!